Autor: Alicja Lelek

Raporty

Czy to koniec gorączki złota ransomware?

Według nowego raportu firmy F-Secure liczba ataków ransomware w 2017 roku zwiększyła się o ponad 400% w porównaniu do poprzedniego roku. Wzrost spowodowany był przez skumulowane, globalne cyberataki z wykorzystaniem WannaCry, które stanowiły aż 9 na 10 wszystkich detekcji. Cyberzagrożenia wynikające z innych rodzajów ransomware straciły na częstotliwości, co można odczytywać jako zmianę w wykorzystaniu tego narzędzia przez hakerów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wydarzenia | Z rynku finansowego

SAS Forum 2018 – SAS Forum 2018

Jesteśmy świadkami transformacji cyfrowego świata napędzanej przez dane, powszechny dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz dynamiczny rozwój takich dziedzin, jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Analityka stała się główną siłą napędową rozwoju technologii i gospodarki cyfrowej, a co za tym idzie sposobu funkcjonowania współczesnych społeczeństw. Analityczna transformacja będzie tematem 24. edycji SAS Forum, które odbędzie się 21 maja w hotelu Hilton, w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wydarzenia

MIT Enterprise Forum Poland wybrał kolejne startupy do programu akceleracji

26 kwietnia startuje 4. już edycja MIT Enterprise Forum Poland, jednego z największych na polskim rynku akceleratorów dla startupów technologicznych. Spośród niemal 250 firm, które aplikowały do programu, zespół 60 polskich i międzynarodowych ekspertów wybrał 21 przedsiębiorców rozwijających unikalne technologie dla branży finansowej, energetycznej, ochrony zdrowia, rolniczej oraz przemysłu 4.0. Wśród nich znaleźli się m.in twórcy urządzenia monitorującego oddech niemowląt, systemu analizującego anomalie temperatur w hodowli zwierząt czy oprogramowania do automatyzacji inspekcji nieruchomości komercyjnych. Dodatkowo w tym roku najlepsze pomysły mają szansę wygrać 100 tys. zł w konkursie CVC Young Innovator Awards.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Rozwój sztucznej inteligencji: perspektywy na przyszłość i pojawiające się ryzyka

Chatboty, autonomiczne pojazdy i połączone z siecią maszyny w cyfrowych fabrykach zwiastują przyszłość: rozpowszechnione zastosowanie sztucznej inteligencji przynosi wiele korzyści dla biznesu, takich jak zwiększona wydajność, mniejsza powtarzalność wykonywanych zadań i lepsze doświadczenia klienta. Jednakże sztuczna inteligencja w niewłaściwych rękach może doprowadzić do zrównoważenia olbrzymich korzyści potencjalnymi zagrożeniami. Wraz z rosnącą łącznością w społeczeństwach i gospodarkach, zwiększy się podatność na ataki cybernetyczne i awarie techniczne, podobnie jak zakłócenia działalności na szeroką skalę i duże straty finansowe.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka | Raporty

Architektura aplikacyjna w bankach

Nie da się ukryć, że w dobie cyfryzacji przed największymi wyzwaniami staje sektor bankowy: bezpieczeństwo danych, blockchain, rozwój bankowości mobilnej i rosnące potrzeby klientów to tylko niektóre z nich. Aby im sprostać, banki muszą poukładać swoją architekturę aplikacyjną i wdrożyć odpowiednio dopasowaną do swojej specyfiki strategię digitalizacji. Tymczasem badanie „Digital Banking Expert Survey” pokazało, że aktualnie tylko 9% światowych banków zakończyło już wdrożenie cyfrowej strategii, 60% banków nadal nad nią pracuje. A w Polsce?

CZYTAJ WIĘCEJ
stos monet, drewniany domek
Raporty

Polski rynek nieruchomości – marzec 2018

Stabilna sytuacja cenowa w Warszawie i Gdańsku, spadki cen w Krakowie i Wrocławiu – tak w dużym skrócie można nakreślić obecną sytuację na rynku wtórnym mieszkań w największych miastach w Polsce. Miniony miesiąc przyniósł również dobre informacje dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Po pierwsze, spadła średnia marża w ofertach z wysokim (25%) wkładem własnym. Zawdzięczamy to promocji w BZ WBK. Po drugie, prezes NBP ogłosił, że podwyżek stóp procentowych możemy nie zobaczyć jeszcze przez wiele lat. W związku z tym spadła stawka WIBOR, co w najbliższym czasie spowoduje nieznaczne obniżenie rat kredytów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grafika z nowym biletem we Wrocławiu
Z rynku finansowego

First Data Polcard będzie obsługiwać płatności w nowym systemie biletowym Wrocławia

Stolica Dolnego Śląska uruchomiła najnowocześniejszy system biletowy w Polsce i dołącza do światowej czołówki miast wykorzystujących technologie zbliżeniowe w komunikacji miejskiej. Największa zmiana nastąpi w tramwajach i autobusach MPK Wrocław. Teraz za przejazd zapłacimy zbliżeniowo kartą płatniczą, smartfonem lub kartą Urbancard EP i nie otrzymamy papierowego biletu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

F-Secure Incident Response Report

Skrzynki mailowe to najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie firm. Według nowego raportu F-Secure ponad jedna trzecia cyberataków na przedsiębiorstwa dotyczy poczty elektronicznej – w postaci phishingu (16% ogółu cyberzagrożeń), jak również złośliwego oprogramowania przesyłanego w załącznikach maili (18%). Najczęstszym pojedynczym źródłem ataków (21% przypadków) było wykorzystanie przez hakerów luk w zabezpieczeniach sprzętu i oprogramowania w firmowej sieci.

CZYTAJ WIĘCEJ
Stos monet
Raporty

Przezorny kredytobiorca zawsze ubezpieczony

Aż 59% Polaków deklaruje gotowość do ubezpieczania spłaty kredytu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Ubezpieczenia BZ WBK-Aviva we współpracy z SW Research Agencją Badań Rynku i Opinii. To bardzo dobra informacja, biorąc pod uwagę, że zadłużamy się coraz chętniej. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2017 roku wartość kredytów konsumpcyjnych wyniosła 162,32 mld zł, czyli o 8% więcej niż rok wcześniej. Nadal jednak pozostaje 41% kredytobiorców sceptycznych wobec ubezpieczeń. Eksperci BZ WBK-Aviva prognozują jednak, że ten odsetek będzie spadał.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka | Wydarzenia

II Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości

Finanse osobiste to dla wielu Polaków wciąż jeden z bardziej wymagających obszarów codziennego życia. Jak wynika z ostatniego raportu OECD, Polska znajduje się na ostatnim, 30. miejscu wśród badanych państw w zakresie poziomu wiedzy ekonomicznej u osób w wieku 18 do 79 lat. Odwrócenie tych niepokojących trendów wymaga nie tylko samodzielnego zainteresowania tematyką związaną z oszczędzaniem czy bezpiecznym korzystaniem z narzędzi gospodarki elektronicznej, ale także wsparcia poprzez szerokie działania edukacyjne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Osiedle bloków mieszkalnych
Nieruchomości | Raporty

Polski rynek nieruchomości – Luty 2018

Według najnowszego raportu Metrohouse i Expandera ceny transakcyjne używanych mieszkań nie miały dużego przełożenia na oferty na rynku wtórnym. Z reguły wahania odnotowywanych kwot nie przekraczały 2 proc., a w kilku miastach były bardzo zbliżone do sytuacji sprzed miesiąca. Marże kredytowe, które rosły niemal nieustannie od 2012r., zaczynają spadać. Od sierpnia ubiegłego roku, co miesiąc obserwujemy niewielkie obniżki. Obecnie średnia marża dla kredytów z wysokim (25%) wkładem własnym wynosi 2,05%, a z najniższym (10%) – 2,31%. Sześć miesięcy temu było to odpowiednio 2,17% i 2,38%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

14. fala Bibby MSP Index

Działalność eksportową w Polsce prowadzi ponad ¼ badanych przedsiębiorców w 14. fali badania Bibby MSP Index przeprowadzonego cyklicznie przez firmę faktoringową Bibby Financial Services. Raport pokazuje, że w ostatnim czasie wzrost eksportu nastąpił w przypadku blisko 30% podmiotów z sektora. Jednak prognozując warunki rozwoju, przedsiębiorcy nie wykazują optymizmu. Zwiększył się odsetek firm, które uważają, że eksport prowadzonej działalności w najbliższym czasie spadnie (z 6,9% do 8,8%). Zaledwie 9% przedsiębiorców zamierza w najbliższym czasie rozszerzyć swoją działalność o eksport, czego przyczyną może być niepewność związana z sytuacją polityczną i gospodarczą panującą w Unii Europejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Millenials i pożyczka, czyli pierwsze kroki w dorosłość

Jak donoszą media większość millenialsów za sukces finansowy uznaje brak zobowiązań. Wyniki badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Profi Credit, pokazują, że aż 35% osób między 18 a 39 rokiem życia zaciągnęło w ciągu ostatnich dwóch lat kredyt bądź pożyczkę. Stosunek millenialsów do zadłużania się oraz powody pozyskiwania przez nich dodatkowych środków komentuje Jarosław Czulak, Dyrektor Działu Marketingu Profi Credit Polska.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Czy to koniec podwyżek OC?

Podwyżki OC wyraźnie zwolniły w 2017 r. a ostatni kwartał minionego roku przyniósł pierwszy długo oczekiwany przez kierowców spadek cen. Trudno jednak przewidzieć, czy obniżki będą stałym trendem w nowym roku. W których rejonach Polski, pomimo wyhamowania podwyżek, wciąż płacimy najdrożej za OC? Gdzie jest najtaniej? Którzy kierowcy najbardziej dostają po kieszeni? – o tym w najnowszym raporcie dotyczącym cen OC w naszym kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ
Technologie i innowacje

Scentralizowane kryptowaluty to kwestia czasu

Blockchain to w dużym uproszczeniu coś raz w nim zakodowane pozostaje na wieczność, a tego zapisu nie da się usunąć ani go sfałszować. Wszystko dzięki temu, że technologia zapisuje te same informacje u wszystkich uczestników systemu. Dodatkowo każda zmiana zatwierdzana jest według określonych reguł, które muszą zgadzać się z kodem innych rejestrów. Nie można więc podrobić informacji, włamując się tylko do jednego z elementów systemu. Dzięki temu można je błyskawicznie odtworzyć. Daniel Jeffries, ekspert i wizjoner uważa, że blockchain to wynalazek na miarę prasy Gutenberga, jednak wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju.

CZYTAJ WIĘCEJ
Nieruchomości | Raporty

Polski rynek nieruchomości

Choć na rynku wtórnym w większości analizowanych przez ekspertów miast spadają ceny transakcyjne, to nowe mieszkania są coraz droższe. Ta zmiana oferty dotyczy nie tylko największych rynków, czyli Warszawy lub Krakowa. Już 61% nowych mieszkań z Łodzi to propozycje w przedziale od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. Dla osób planujących sfinansować zakup nieruchomości kredytem dobrą informacją będzie niedawna wypowiedź prezesa NBP. Zasugerował on, że rekordowo niskie stopy procentowe prawdopodobnie nie zostaną podwyższone nie tylko w 2018 r., ale być może również w 2019 r. To by oznaczało, że tanie i dość łatwo dostępne kredyty hipoteczne pozostaną z nami przez dłuższy czas.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Sprzedaż samochodów na plusie

2017 był czwartym rokiem z rzędu, w którym Unia Europejska zamknęła sprzedaż nowych samochodów osobowych na plusie. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że Europejczycy kupili ponad 15 mln osobówek, czyli o 3,4% więcej niż rok wcześniej. Z polskich salonów w ciągu minionych 12 miesięcy wyjechało ponad 486 tys. nowych aut osobowych, o prawie 17% więcej niż w 2016 roku. Tym samym została przekroczona kolejna granica, wyznaczona jeszcze w 2000 roku (479 tys.). Zdaniem ekspertów Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, w 2018 roku rynek dalej będzie rósł, a jego najbardziej dynamicznymi segmentami będą marki premium oraz auta ekologiczne.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Polskie firmy – kondycja, perspektywy, inwestycje i ich finansowanie

Znaczek „made in Poland” już na dobre zagościł na europejskich rynkach. Niemal 90 proc. polskich eksporterów wysyła swoje towary do krajów unijnych. Jak jednak wynika z najnowszego raportu Deutsche Bank „Polskie firmy – kondycja, perspektywy, inwestycje i ich finansowanie” na tym ambicje rodzimych przedsiębiorstw się nie kończą. Coraz chętniej otwierają się one na bardziej odległe geograficznie rynki. Okazuje się, że już niemal co trzeci przedsiębiorca chce stawiać na współpracę handlową z krajami azjatyckimi, co czwarty z Ameryką Północną, a co piąty myśli o Afryce.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Jak będzie wyglądać bank przyszłości?

Instytucje finansowe starają się coraz silniej dopasować do prywatnych upodobań klientów. Głównym źródłem tego procesu jest analiza danych z różnych platform, które układają się w jedną całość – portret klienta. W jaki sposób może to zmienić oblicze współczesnej bankowości? Analiza przeprowadzona przez firmę analityczną TogetherData, wskazuje iż głównymi filarami „banku przyszłości” stały się chatboty, Data Science, OCR, NLP czy tzw. robo-inwestowanie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Siedziba Narodowego Banku Polskiego
Raporty

Zasobność gospodarstw domowych w Polsce

Przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w 2016 r. wyniósł 264 tysiące złotych – w przeważającej mierze była to wartość głównego miejsca zamieszkania oraz majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, wynika z raportu „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” opublikowanego przez NBP. Celem raportu jest poznanie szeroko rozumianej sytuacji finansowej Polaków, zwłaszcza wielkości zgromadzonych przez gospodarstwa domowe aktywów oraz zaciągniętych zobowiązań, a także analiza zmian tych kategorii w czasie. Raport zawiera także dwie dodatkowe analizy: „Najbogatsze gospodarstwa domowe i rozkład majątku” oraz „Analiza obciążenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów złotowych i walutowych”.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

2018 rokiem sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja, outsourcing procesów analitycznych, szerokie zastosowanie tzw. data lakes – to główne trendy, które w 2018 roku zdominują analitykę danych – jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi IT. Zdaniem ekspertów epoka zachwytu i rozpływania się nad możliwościami Big Data w 2018 roku minie. Przedsiębiorstwa zafascynowane perspektywami związanymi z tą analizą danych będą musiały przystąpić do działania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

Oszczędzanie na emeryturę to najważniejsze wyzwanie dla Polaków

Początek roku to dla wielu okres postanowień noworocznych. Wśród nich, oprócz diety czy aktywności sportowych, deklarujemy zazwyczaj chęć lepszego gospodarowania domowym budżetem. Deutsche Bank, jak co roku sprawdził, jakie plany finansowe na kolejny rok są najbardziej popularne wśród Polaków. Okazuje się, że ci, którzy planują jakieś czynności finansowe, najczęściej mają zamiar skoncentrować się na oszczędzaniu – krótkoterminowym, na lokatach – lub długoterminowym – z myślą o emeryturze.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 3